Klimatyzacja przy otwartym oknie

Możesz pomyśleć, że otwieranie okien podczas pracy klimatyzatora szybciej schłodzi pomieszczenie. Możesz również pomyśleć, że świeże powietrze z zewnątrz ożywi zimne, nieruchome powietrze w pomieszczeniu. Niestety pozostawienie otwartych okien podczas korzystania z klimatyzacji może kosztować na wiele sposobów. Oto dlaczego najlepiej zamykać okna, gdy klimatyzacja jest włączona:

Nieregularne chłodzenie

Gdy choć jedno okno jest otwarte, tworzy w domu różne strefy temperatur. Jeśli okno znajduje się w pobliżu termostatu, ochłodzenie pomieszczenia nie będzie możliwe, ponieważ stale do niego napływa gorące powietrze.

To trochę jak te postacie z kreskówek, które widziałeś w tonącej łodzi. Używają wiader żeby wylać wodę, ale ona ciągle się wlewa zaleje. Twój klimatyzator toczy podobną bezowocną walkę o ochłodzenie powietrza, które stale wpływa do mieszkania.

Niepożądany kurz

Pozostawianie otwartych okien wnosi kurz do domu. Filtr klimatyzatora może nie być w stanie wychwycić cząstek, które dostają się do klimatyzatora. Zanieczyszczenia te oblepią wężownicę parownika, silnik wentylatora, kanały i elementy elektroniczne.

Jeśli to nagromadzenie jest znaczne, może powodować awarie i eskalować rachunki za prąd. Pył na wężownicy parownika utrudnia proces chłodzenia. Brudne filtry ograniczają przepływ powietrza przez centralę wentylacyjną.

Opóźnione chłodzenie

Ożywcze jest otwieranie okien rano. Po co zostawiać wtedy włączony klimatyzator? Cóż, latem powietrze szybko się nagrzeje, a twój dom zacznie się gotować. Kiedy w końcu włączysz klimatyzację, będzie musiała się wysilić, aby twój dom był przyjemny i zimny. Przepracowany klimatyzator może również działać nieprawidłowo, zużyć się lub wymagać wymiany.