Ogrzewanie podłogowe

Promienny system ogrzewania podłogowego ma wiele zalet, ale jak każdy system mechanicznego domu, to od czasu do czasu wymaga naprawy jako elementy zużywają się. Najlepszym sposobem dla właścicieli domów na utrzymanie ogrzewania podłogowego w dobrym stanie technicznym jest upewnienie się, że rozumieją podstawowe elementy i działanie ich promiennikowego systemu ogrzewania podłogowego. Rozwiązywanie prawdopodobnych problemów (i ewentualnie wykonywanie własnych napraw lub zlecenie ich facowcom) nie będzie możliwe, chyba że dokładnie zrozumiesz, jak działa Twój system, gdzie znajdują się wszystkie komponenty i jakie problemy mogą wystąpić.

Części do promiennikowego ogrzewania podłogowego
Promiennikowe systemy ogrzewania podłogowego działają na zasadzie cyrkulacji gorącej wody przez rurki polietylenowe (PEX) zainstalowane w, nad lub pod podłogą. Systemy te są w zasadzie stosunkowo prostymi systemami, ale mają kilka elementów mechanicznych, które mogą być źródłem problemów:

Kocioł (lub podgrzewacz wody) podgrzewa wodę do obiegu przez przewód. W większości systemów kocioł służy tylko do ogrzewania podłogowego, ale niektóre systemy wykorzystują również kocioł do ciepłej wody użytkowej używanej w całym domu.

Pompa cyrkulacyjna przenosi wodę z podgrzewacza wody przez rury i z powrotem do podgrzewacza wody. W niektórych konstrukcjach dla każdej strefy grzewczej jest osobna pompa obiegowa, podczas gdy w innych instalacjach pojedyncza pompa tłoczy wodę przez cały system.

Kolektor jest tablicą mosiądzu i miedzi, który dzieli główny przewód gorącej wody napływającą z podgrzewacza wody do indywidualnych pętli (strefy) do ogrzewania różnych pokojach. Kolektor czasami integruje zawory strefowe.
Zawory strefowe kontrolować przepływ wody przez różnych gałęziach wężyka. Zwykle jest jeden zawór strefowy obsługujący każdą pętlę grzewczą. Zawory strefowe są zwykle zasilane prądem o niskim napięciu 24 V dostarczanym przez transformator, który obniża prąd o napięciu 120 V w gospodarstwie domowym.

Termostaty temperaturze pokojowej monitorowania i otwierać i zamykać zawory stref, ile potrzeba w celu uregulowania ilości gorącej wody przepływającej pod podłogą. Może istnieć pojedynczy termostat, który zawiera połączenia dla wszystkich zaworów strefowych, lub każde pomieszczenie może mieć własny termostat sterujący pojedynczą strefą.

  1. Kocioł wymaga wymiany.
    Kocioł lub podgrzewacz wody, który obsługuje system wodnego promiennikowego ogrzewania podłogowego, ma wiele takich samych cech, jak każdy podgrzewacz wody użytkowej lub kocioł: komora rozprężna, manometr i zawór bezpieczeństwa. Częścią zestawu połączeń hydraulicznych może być również zawór odpowietrzający, który w razie potrzeby umożliwia usuwanie powietrza z systemu.

Problemy z kotłem lub podgrzewaczem wody są rzadkie, ale każdy z tych głównych elementów może powodować problemy wymagające uwagi hydraulika lub specjalisty HVAC. Istnieje typowa oczekiwana długość życia każdego podgrzewacza wody lub kotła. W przypadku systemu podłogowego obsługiwanego przez dedykowany podgrzewacz wody, okres od 8 do 12 lat jest uważany za typową długość życia. Jeśli system ogrzewania podłogowego jest obsługiwany przez kocioł, przeciętna długość życia to 15 do 20 lat. W większości przypadków wymiana tego głównego elementu będzie zadaniem dla specjalisty od hydrauliki lub HVAC.

podloga w kuchni
  1. Podłogi nie nagrzewają się tak, jak powinny.
    Kiedy pompa obiegowa w promiennikowym systemie ogrzewania podłogowego ma problemy, można zauważyć, że podłogi nie nagrzewają się tak, jak powinny, nawet jeśli kocioł lub podgrzewacz wody wydaje się działać prawidłowo. Gdy pompa ulegnie awarii, może działać tylko z przerwami lub w ogóle przestać działać. Słuchając uważnie, zwykle słychać, że pompa nie pracuje, nawet gdy termostat jest ustawiony na wysoką temperaturę.

Niektóre systemy mają pojedynczą pompę, która przepuszcza wodę przez wszystkie poszczególne strefy systemu, podczas gdy inne systemy są zaprojektowane z indywidualnymi pompami, które obsługują każdą strefę. Tak czy inaczej, często zdarza się, że konieczna jest wymiana pompy obiegowej.

Wymiana pompy obiegowej nie jest trudną pracą, ale wymaga podstawowej wiedzy z zakresu okablowania i hydrauliki. Technik (lub wykwalifikowany majsterkowicz) zazwyczaj zaczyna testować przewody pod kątem prądu, aby wykluczyć problemy z połączeniami przewodowymi lub zasilaczem.

W przypadku konieczności wymiany, projekt rozpoczyna się od wyłączenia podgrzewacza wody i zasilania, a następnie odizolowania odcinka rurociągu obsługiwanego przez pompę poprzez odcięcie zaworów wodnych. Następnie odłączane są połączenia przewodów obwodu z pompą, a woda jest spuszczana z odcinka przewodu obsługiwanego przez pompę. Następnie uszkodzona pompa jest odkręcana i usuwana, a nowa pompa jest wkładana i przykręcana na miejsce. Na koniec zasilacz jest ponownie podłączany, a rurka PEX jest ponownie napełniana i poddawana ponownemu ciśnieniu.

Wymiana pompy obiegowej to projekt dla profesjonalisty lub bardzo doświadczonego i znającego się na rzeczy majsterkowicza.

  1. Z rur podłogowych wycieka woda.
    Prawidłowo zainstalowany wężyk PEX, który przepuszcza wodę z kotła przez strefy grzewcze, jest zwykle dość bezproblemowy, ale gdy wystąpią problemy, mogą być bardzo poważne.

W rzadkich przypadkach rura z gorącą wodą, która krąży pod podłogą, może przeciekać. Najczęściej zdarza się to, gdy instalatorzy podłóg niechcący przebiją je gwoździem, ale może się również zdarzyć, jeśli oryginalna instalacja rur została wykonana nieprawidłowo. Przebicie rury promieniującej podłogowej jest zwykle bardzo oczywiste, ponieważ przeciekanie wody spowoduje uszkodzenie podłogi lub powierzchni sufitu pod rurami.

W zależności od sposobu ułożenia rury, naprawa może wymagać usunięcia podłogi, wykruszenia warstwy zaprawy, a następnie przecięcia i wymiany uszkodzonego odcinka rury. Jest to duży, dość czasochłonny proces, który najlepiej wykonać profesjonalista lub hydraulik. To nie jest naprawa, na którą większość majsterkowiczów jest gotowa.

  1. Termostat nie jest podłączony lub działa nieprawidłowo.
    Spojrzenie na termostat jest zwykle pierwszym krokiem przy rozwiązywaniu problemów z promiennikowym systemem ogrzewania podłogowego, ponieważ jest to najczęstsze źródło problemów.

Termostaty sterujące zaworami strefowymi w wodnym systemie ogrzewania podłogowego są zwykle termostatami niskonapięciowymi. Są one dość podobne do tych stosowanych w tradycyjnych systemach HVAC z wymuszonym obiegiem powietrza, ale często mają specjalną konstrukcję, która obejmuje czujnik temperatury podłogi oraz czujnik temperatury w pomieszczeniu. W przypadku systemów wodnych w całym domu termostaty te mają również oddzielne połączenia kablowe dla każdego zaworu strefowego, co pozwala kontrolować ilość ciepła wysyłanego do różnych pomieszczeń.

Pomimo tych różnic termostat można rozwiązywać i wymieniać tymi samymi metodami, co w przypadku każdego tradycyjnego termostatu niskonapięciowego. Najpierw sprawdzany jest termostat, aby upewnić się, że jest prawidłowo podłączony i pobiera zasilanie z transformatora. Jeśli to się sprawdzi, ale termostat nadal nie wysyła sygnałów do zaworów strefowych, zasilanie jest odcięte od systemu, a następnie stary termostat jest usuwany i wymieniany na nowy, który ma właściwości odpowiednie dla typu ogrzewania podłogowego wodnego system ogrzewania masz.

Wymiana termostatu to dość łatwy projekt DIY, ale ważne jest, aby kupić termostat przeznaczony do hydronicznego systemu podłogowego i dokładnie powielić połączenia przewodów podczas instalacji nowego.

  1. Ciepło włącza się i wyłącza.
    Uszkodzony zawór strefowy to bardzo częsta naprawa i zazwyczaj jest to pierwszy element sprawdzany po wykluczeniu problemów z termostatem. W przypadku awarii zaworu strefowego strefa obsługiwana przez ten zawór może ignorować sygnały wysyłane z termostatu. Jeśli zawór nie otworzy się w pełni, podłoga nie nagrzeje się wystarczająco. Jeśli zawór nie zamyka się prawidłowo, podłoga może nadal krążyć w cieple, ignorując sygnał odcięcia z termostatu. To może być trudny problem do zidentyfikowania, ponieważ zawór strefowy, który zaczyna się psuć, może w jednej chwili działać prawidłowo, a następnie przestawać działać w przerywanych odstępach czasu.

Profesjonalny serwisant zawsze zaczyna od upewnienia się, że połączenia przewodów i zasilanie na zaworze strefowym są nienaruszone. Jeśli to się sprawdzi, technik przystąpi do wymiany. Obejmuje to najpierw odcięcie zasilania i rozłączenie połączeń elektrycznych niskiego napięcia na zaworze strefowym. Następnie technik odcina dopływ wody do układu i kluczami odłącza zawór od kolektora.

Nowy zawór jest następnie wkręcany na miejsce, dopływ wody jest ponownie włączany, a strefa jest napełniana i pod ciśnieniem. Na koniec połączenia niskonapięciowe są przywracane, a system jest włączany i testowany.

Wymiana zaworu strefowego wymaga pewnych podstawowych umiejętności związanych z okablowaniem i hydrauliką, ale średnio wykwalifikowany i kompetentny majsterkowicz może to z łatwością zrobić.

Problemy z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym
Jeśli masz łazienkę lub inną ograniczoną przestrzeń z podłogą ogrzewaną promieniowaniem cieplnym, najprawdopodobniej masz elektryczny system ogrzewania podłogowego . Wykorzystuje się do tego obwód 120- lub 240-woltowy i termostat ścienny, który przesyła prąd do kabli grzewczych umieszczonych między podłożem a wykończoną wykładziną podłogową. Każde pomieszczenie ma zwykle swój niezależny system sterowany przez własny termostat napięcia sieciowego montowany w ścianie , chociaż jeden obwód o wystarczającym natężeniu może ogrzewać wiele pomieszczeń.

Te elektryczne systemy ogrzewania promiennikowego są dość proste w konstrukcji. Prąd domowy ogrzewa przewody podłogowe poprzez prosty opór i jest kontrolowany przez podstawowy termostat. Jednak systemy te mogą być podatne na problemy, jeśli zostaną zainstalowane przez majsterkowicza, który wykonuje pracę dorywczą.

W porównaniu z wodnymi systemami promienników podłogowych, elektryczne promienniki podłogowe są niezwykle proste. Praktycznie wszystkie problemy pojawiają się z powodu przerwy w przepływie prądu. Ta przerwa w dopływie prądu może wystąpić w dowolnym punkcie systemu, a wyzwaniem jest określenie, gdzie występuje przerwa w celu jej skorygowania.