Sufit napinany

Odporność, niewielkie gabaryty, łatwość montażu, niezwykły efekt dekoracyjny i estetyczny to tylko niektóre cechy rozwiązania technologicznego, jakim jest sufit napinany. Sufity napinane w pewnym sensie są rewolucyjną metodą sufitu podwieszanego. Wykonany z elastycznych tkanin, które po rozciągnięciu pokrywają projektowany obszar dowolnym kształtem. Więcej na temat tego jak powstają sufity napinane oraz jakie są wady i zalety względem sufitu podwieszanego przeczytasz w poniższym artykule.

Sufity napinane

Technika i nowoczesne badania spotykają nas z produktem o dużej wszechstronności i bezpieczeństwie, mówimy o suficie napinanym.

Ta rewolucyjna metoda sufitów podwieszanych może być stosowana we wszystkich rodzajach interwencji wymagających szybkości, bezpieczeństwa i doskonałego efektu estetycznego.

Niepalna membrana PVC, która dzięki specjalnemu systemowi mocowania rozciąga się pod wpływem ciepła wzdłuż ścian obwodowych lub od sufitu. Naciąg zapewniają te haczyki lub prowadnice, które pozwalają na jednolitą strukturę.

System składa się z szeregu poszczególnych profili o różnych kształtach mocowanych do ściany w celu zakotwiczenia wspaniałych elastycznych tkanin, które po rozciągnięciu pokrywają projektowany obszar dowolnym kształtem.

Sufity napinane właściwości

Duża dyfuzja sufitu napinanego wynika z jego właściwości:
– jest wodoodporny, dlatego nadaje się do bardzo wilgotnych środowisk, takich jak baseny;
– instaluje się szybko i nie wymaga ewakuacji pomieszczeń;
– jest zdejmowany i wielokrotnego użytku ;
– ma minimalną wielkość tylko 3 cm, nie stwarza ograniczeń co do dostępnych wysokości, a jednocześnie może być przegrodą techniczną dla przejścia systemów ściennych lub sufitowych; w rzeczywistości jest to rozwiązanie często łączone z promiennikami sufitowymi lub ściennymi w celu zwiększenia komfortu środowiska wewnętrznego;
– umożliwia instalację spotów, reflektorów, wentylacji, a nawet alarmów;
– zawsze można go skontrolować i wymaga bardzo niewielkiej konserwacji;
– jest w pełni konfigurowalnyw rozmiarach, kolorach i wzorach; dzięki drukowi cyfrowemu w wysokiej rozdzielczości sufity i ściany można dostosować do każdego życzenia klienta;
– znacznie poprawia jasność i akustykę otoczenia .

Poprawa jasności i akustyki to z pewnością mocne strony tej technologii. Podświetlany sufit napinany jest jedną z najbardziej wpływowych opcji tego typu instalacji. W rzeczywistości dzięki wstawieniu reflektorów, taśm LED, spotów nad arkuszami powstaje bardzo przyjemny efekt podświetlenia. Renderowanie to rozproszone i jednolite światło w całym suficie. Co więcej, bawiąc się kolorami i wariacjami światła, można stworzyć wiele efektów świetlnych. Połączenie z urzekającą grafiką tworzy niesamowite efekty złudzenia optycznego.
 
Nie należy również lekceważyć aspektu akustycznego: rozwiązanie to daje większy komfort akustyczny, gwarantując znaczne wytłumienie hałasu oraz redukcję pogłosu akustycznego, szczególnie w bardzo dużych pomieszczeniach.

Sufity napinane lustrzane ma swoje wady i zalety. Główną zaletą jest piękny wygląd.

Zalety sufit napinany

Montaż sufitów napinanych ma wiele zalet z kilku punktów widzenia:

  • Szybki montaż: ponieważ nie wymaga prac murarskich, ale prostego montażu prowadnic wzdłuż ścian, można go zamontować w bardzo krótkim czasie;
  • Możliwość instalacji nawet w zajętych pomieszczeniach bez ich czyszczenia . W rzeczywistości bardzo lekkie prześcieradła są poręczne, łatwo się składają i nie brudzą. Dzięki temu można je zastosować w każdym pomieszczeniu bez przesuwania mebli czy wyposażenia;
  • Minimalne wymiary: od oryginalnego sufitu wymagana przestrzeń to około 3 cm. W ten sposób nie zmniejszają przestrzeni w pomieszczeniu, ale można je wykorzystać do wprowadzenia połączeń elektrycznych lub hydraulicznych;
  • Uniwersalność w inżynierii instalacji : oprócz prowadzenia i zakrywania przejść kabli i rur, na sufitach napinanych można instalować spoty, reflektory , wentylację, a nawet alarmy . Podświetlany sufit napinany to jedna z najskuteczniejszych opcji tego typu instalacji. W rzeczywistości dzięki wstawieniu reflektorów nad prześcieradło powstaje bardzo przyjemny efekt podświetlenia;
  • Poprawa właściwości termicznych : dzięki rodzajowi materiału, z którego są wykonane oraz poduszce powietrznej, która tworzy się między płytami a murowanym stropem, przyczyniają się do izolacji termicznej i zmniejszenia wilgotności;
  • Na miarę : sufit napinany niekoniecznie musi być równoległy do ​​podłogi. W rzeczywistości może przybrać dowolny pożądany kształt (w tym kopułę, półkopułę, piramidę itp.) I pokryć dowolny rozmiar;
  • Możliwość malowania lub drukowania arkuszy : również z estetycznego punktu widzenia, według gustu, dzięki możliwości malowania i drukowania arkuszy można tworzyć oryginalne i niestandardowe instalacje. W tym celu dekoracyjne sufity napinane są jednym z najpopularniejszych wariantów tych instalacji.
  • Poprawa jasności i akustyki : dzięki zastosowaniu podświetlanego sufitu napinanego można osiągnąć znaczną poprawę doświetlenia pomieszczenia. W rzeczywistości wydajność to rozproszone i jednolite światło w całym suficie. Nie należy lekceważyć nawet aspektu akustycznego: to rozwiązanie gwarantuje dość ważną izolację akustyczną i redukcję pogłosu akustycznego w bardzo dużych środowiskach, takich jak siłownie czy baseny.

Sufity napinane – korzystanie

Tworzenie funkcjonalnych i urzekających przestrzeni to marzenie każdego architekta i każdego klienta, zarówno o przestrzeniach prywatnych, jak i o miejscach pracy i miejscach otwartych dla publiczności, bo przecież każdy chce pozostawić ślad siebie i swoich pomysłów oraz żyć w przestrzeni, która wyraża Twój sposób bycia w spersonalizowany sposób.

Jedną z przegród budowlanych najczęściej wykorzystywanych w sposób spersonalizowany, zarówno ze względów estetycznych, jak i ze względów inżynieryjnych, jest sufit podwieszany , element, który jest tworzony w pewnej odległości od wewnętrznej powierzchni podłogi za pomocą różnych technik, produktów i wyników w zależności od celów funkcjonalnych i estetycznych ustalonych na etapie projektowania.

Prosta koncepcja sufitu podwieszanego z kilkoma specjalnymi produktami nabiera naprawdę interesujących i zaskakujących wyrazistych skłonności: tak jest w przypadku zastosowania plastikowych arkuszy z pamięcią kształtu , zwykle stosowanych w tak zwanych sufitach napinanych, rozwiązanie wykończeniowe, które może naprawdę zaoferować formalne wyniki oryginały.

Zasada działania jest dość prosta: arkusze z tworzyw sztucznych z pamięcią kształtu, takie jak PVC lub inny materiał syntetyczny, są zasadniczo bardzo cienkimi membranami , które są podgrzewane w taki sposób, aby stały się elastyczne i dające się kształtować, a następnie mocowane do specjalnych profili, które muszą kierować kształtowaniem, a następnie, wraz z chłodzeniem, napinają się i idealnie umieszczone.

Montaż sufitu napinanego – od czego zależy cena sufitu napinanego

Jeśli chodzi o koszt za montaż sufitu napinanego, oczywiście należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • wielkość pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany sufit napinany
  • geometria przestrzenna
  • rodzaj sufitu napinanego do zainstalowania
  • jakość zastosowanej folii sufitowej
  • rodzaj zastosowanego załącznika
  • czy i w jakim stopniu oprawy powinny być zintegrowane z sufitem
  • wysiłek indywidualnego montażu
  • cena dostawcy za napinany sufit

W praktyce różnice między poszczególnymi ofertami mogą być znaczne, nawet przy podobnej konstrukcji i jakości sufitu napinanego. W praktyce wskazane jest zatem uzyskanie i porównanie kilku ofert w każdym przypadku. Należy jednak zwrócić również uwagę na jakość folii i najlepiej na istniejące referencje dostawcy.

Czy wielkość pokoju jest ważna za montaż sufitu napinanego?


Dokładnie, jest to główny współczynnik obliczeniowy dla sufitu napinanego. Sufit napinany w pokoju o powierzchni 10 m² kosztuje dwa razy więcej niż sufit napinany w pokoju o powierzchni 5 m².

W przypadku bardzo małych lub bardzo dużych pomieszczeń w pojedynczych przypadkach mogą jednak wystąpić niewielkie odchylenia. Małe pomieszczenia często powodują nieproporcjonalnie duże nakłady pracy – cena za metr kwadratowy może odpowiednio wzrosnąć.

Istnieją dwie opcje dla bardzo dużych pomieszczeń: duże pokoje poniżej 50 m² powodują mniej wysiłku niż mały pokój po przeliczeniu na metry kwadratowe, więc czasami są zniżki na cenę za metr kwadratowy.

Jednak w przypadku pomieszczeń większych niż 50 m² większość firm musi podczas instalacji pracować z dzielonym sufitem. Wymaga to profilu pośredniego podczas montażu i oznacza więcej wysiłku podczas montażu sufitu. Często nie ma zniżek ze względu na większą powierzchnię.

Ogólnie jednak zawsze jest to kwestia kalkulacji dostawcy. Tutaj możesz porównać oferty tylko w pojedynczych przypadkach.

W jakim stopniu geometria pomieszczenia jest czynnikiem kosztów?

W praktyce dość łatwo jest zredukować geometrię pomieszczenia do liczby istniejących narożników pomieszczenia. Jeśli pokój ma więcej niż 4 narożniki (na przykład dlatego, że rzut pomieszczenia ma kształt litery L), zawsze będzie droższy.

Powodem jest to, że w pomieszczeniach, które nie są ustawione pod kątem prostym, nakłady związane z instalacją wzrastają bardzo szybko. Sufit napinany jest mocowany w taki sposób, że boki są zaczepiane o systemy szynowe, a następnie folia jest rozciągana przez ogrzewanie. Jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 4 rogi, musisz pracować z kilku stron, a mocowanie sufitu jest znacznie bardziej skomplikowane.

To oczywiście również ostatecznie zwiększa koszt sufitu napinanego.

Kiedy warto zamontować jaki rodzaj sufitu?

W praktyce proste, lustrzane sufity napinane prawie zawsze wystarczą i spełnią swoje zadanie.

Nieco droższy koc z tkaniny jest zawsze opcją, jeśli potrzebujesz szczególnie wysokiej jakości materiału. To bardziej kwestia indywidualnych preferencji; nie ma powodów technicznych, które sprawiałyby, że koce z tkaniny byłyby konieczne.

Sufit akustyczny jest szczególnie polecany, jeśli masz już problemy z dokuczliwymi hałasami w pomieszczeniu lub poza nim. Poza tym dobrze zaizolowany sufit jest bardzo przyjemny, ale też bardzo drogi.

Wyjątkiem może być strop najwyższej kondygnacji: ponieważ zastosowane naturalnie elementy izolacji akustycznej pełnią również funkcję ochrony przed ciepłem, można je wykorzystać jako bardzo dobrą i technicznie uzasadnioną opcję izolacji stropu najwyższej kondygnacji w celu ochrony przed ciepłem. Dodatkowa izolacja termiczna nie jest więc konieczna lub jest minimalna. W przypadku stropów belkowych może to być (bardzo tania) izolacja.

Powodem wyboru sufitów podświetlanych, sufitów fotograficznych lub sufitów 3D są zawsze specjalne wymagania projektowe w pomieszczeniu. Należy jednak zawsze pamiętać, że wysokiej jakości aranżacja wnętrz wiąże się również z wysokimi kosztami.

Sufit podwieszany czy sufit napinany – porównujemy sufity podwieszane z napinanymi

Kiedy często jesteśmy pytani, czy sufit podwieszany jest rzeczywiście gorszym rozwiązaniem niż sufit napinany – odpowiadam poniższymi przykładami.

  • Sufit podwieszany może pomieścić reflektory, wywietrzniki, żyrandole tak jak sufit napinany.
  • Sufit z płyt gipsowo kartonowych może obejmować sklepione sufity tak jak i sufit napinany.
  • Montaż sufitu napinanego można wykonać w ciągu jednego dnia. W przypadku sufitów podwieszanych montaż – podwieszanie sufitu trwa znacznie dłużej. Do tego napinany sufit montuje się bez zabrudzeń, o czym nie można powiedzieć w przypadku sufitu podwieszanego.
  • Gładka powierzchnia sufitu napinanego posiada cechy których nie ma podwieszany sufit konkretnie: może być podświetlany, można go wydrukować z dowolnym obrazem, może przybrać dowolny kształt, nawet trójwymiarowy, może stworzyć efekt lustra, jest odporny na przenikanie wody, jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, do tego estetyka wykończenia sufitu napinanego jest znacznie wyższa i przyćmiewa niedoskonałości sufitu podwieszanego.

Sufity podwieszane czy napinane generalnie wystarczy pokazać kilka zdjęć. Różnica jest oczywista i widać ją gołym okiem.