obraz

Jak pakować i transportować dzieła sztuki

Przeprowadzki są przerażającą perspektywą, gdy twoje przedmioty są delikatne – szczególnie gdy zawierają cenne dzieła sztuki lub zdjęcia rodzinne.

Obrazy mogą być duże i nieporęczne, a nawet przedmioty, które mają chronić obraz lub zdjęcia – to znaczy rama i szkło – mogą go uszkodzić podczas ruchu. Jeśli jednak starannie i odpowiednio zapakujesz obrazy i ramki do zdjęć, możesz uniknąć stłuczenia szkła podczas przeprowadzki. I po przybyciu do nowego domu znów ucieszą Twoje oko.

obrazy w galerii sztuki - wiele dzieł sztuki
Transportem obrazów w galeriach sztuki zajmują się profesjonalne firmy przeprowadzkowe.

Jak zorganizować transport obrazów?

 1. Grupuj obrazy

  Sortuj swoje obrazy według rozmiaru. W większości przypadków małe i średnie dzieła sztuki można grupować i pakować razem. Jeśli przenosisz duże dzieła sztuki, najlepiej zapakować każdy element w osobne pudełko specjalne, które jest nieco większe niż pakowana rama. Możesz kupić specjalną skrzynkę do transportu. Jeśli nie możesz znaleźć skrzynek specjalnych, rozłóż zużyte pudełko i spłaszcz je. Potrzebujesz pudełka większego niż zdjęcie i ramka.

 2. Oznacz szkło znakiem „X”

  Jeśli rama ma szklaną osłonę, użyj taśmy maskującej, aby umieścić X na szkle. Zapobiegnie to całkowitemu roztrzaskaniu lub nadmiernemu poruszaniu się szkła w przypadku stłuczenia.

 3. Owiń obraz w papierem i folią bezbelkową

  Na płaskiej powierzchni roboczej ułóż brązowy papier płasko na powierzchni roboczej, tak aby końce zachodziły na siebie, tworząc obszar papieru, który jest dwa razy większy niż rama. Połóż szklaną ramkę stroną do dołu na papierze. Owinąć końce papieru wokół ramy, tak jak prezent. Nigdy nie zawijaj grafiki ani ramek w gazecie. Chociaż działa dobrze na wypełnianie, papier gazetowy może pozostawiać ślady na kompozycji.

  Owinąć taśmę dookoła ramy wzdłuż i na szerokość. Zapewni to utrzymanie papieru na miejscu podczas przenoszenia. Powtórz proces z folią bezbelkową.

  Jeśli pakujesz małe zdjęcia i ramki i pakujesz je razem w ruchome pudełko, zawiń je w papier pakowy. Chcesz mieć pewność, że szkło nie pęknie podczas ruchu.

  Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony narożników ramek na zdjęcia, kup specjalistyczne kartonowe ochraniacze narożników.

 4. Przetestuj

  Zanim zamkniesz pudełko, przetestuj je pod kątem ruchu. Delikatnie zamknij pudełko i poruszaj nim trochę, aby zobaczyć, czy coś wydaje się przesuwać. Dodaj zmiętą gazetę, aby wypełnić grafikę, jeśli wydaje się, że ramki będą się poruszać.

 5. Opisz zawartość kartonu

  Po obu stronach pudełka zaznacz zawartość, słowo „Kruche” i jego lokalizację, na przykład salon , sypialnię lub kuchnię.

 6. Umieszczenie w busie przeprowadzkowym

  Pakując pudełko i ładując je do jadącej ciężarówki , przechowuj zapakowane zdjęcie na boku, a nie na płasko. Obraz łatwiej absorbuje nacisk na krawędzi niż na płaskiej powierzchni. Pakuj zdjęcia na krawędziach i w miejscu, w którym się nie przewrócą. Klinuj je między ciężkimi przedmiotami, które nie będą się przesuwać podczas ruchu.

transport obrazów

Firmy transportujące obrazy

Jeśli wartość dzieł sztuki jest bardzo duża, to zleć transport obrazów firmie przeprowadzkowej. Oczywiście przy doborze firmy transportowej trzeba patrzeć na doświadczenie oraz czy takowa firma posiada ubezpieczenie. Niemniej warto zaufać fachowcom.