rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów

Domowe systemy klimatyzacji występują w kilku typach, od dużych systemów centralnych napędzanych przez sprężarki zewnętrzne, po małe jednostki wtykowe, które stoją na podłodze lub montowane są w oknie. Bez względu na to, jaką przybierają formę, systemy klimatyzacji mają podobną budowę , w tym np. czynnik chłodniczy, sprężarkę, skraplacz, zawór rozprężny i cewkę parownika. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, przenosząc ciepło i wilgoć z wnętrza domu na zewnątrz.

Klimatyzatory okienne

Klimatyzator okienny jest to system klimatyzacji który jest umieszczony w oknie lub, rzadziej, przez dziurę w ścianie zewnętrznej. Klimatyzator okienny zawiera wszystkie elementy chłodnicze w jednym kompaktowym pudełku. Wyrzuca ciepło ze strony zewnętrznej i wdmuchuje schłodzone powietrze do pomieszczenia po stronie wewnętrznej. Klimatyzatory okienne są dostępne w wielu rozmiarach, aby schłodzić dowolną przestrzeń od jednego pokoju do całej podłogi. Nawet mały dom może być odpowiednio chłodzony przez duży klimatyzator okienny, szczególnie jeśli jest to dom jednopiętrowy.

Przenośne klimatyzatory

Ten system jest kolejną wersją jednolitego systemu klimatyzacji. Przenośny klimatyzator składa się z samodzielne jednostki klimatyzacyjnej, który jest umieszczony na podłodze w pomieszczeniu i odprowadza ciepło wydechowego za pomocą węża upust poprzez zewnętrznej ścianie lub oknie otwór wentylacyjny. Przenośne urządzenia klimatyzacyjne są nieco głośniejsze niż inne rodzaje systemów klimatyzacyjnych.

Wiele osób używa przenośnych klimatyzatorów do tymczasowego chłodzenia przestrzeni lub wszędzie tam, gdzie nie jest praktyczne instalowanie jednostki montowanej na oknie. Podobnie jak klimatyzator okienny, przenośny system jednolity zawiera wszystkie elementy chłodnicze w jednym kompaktowym pudełku. Ponieważ urządzenie przenośne znajduje się w pomieszczeniu, jego wentylator parownika pracuje dość stale, aby odparować skroploną wilgoć, która gromadzi się w urządzeniu. Różni się to zupełnie od jednostki montowanej na oknie, gdzie skroplona wilgoć po prostu kapie na ziemię.

Klimatyzacja jest coraz bardziej popularna.

Klimatyzatory bezkanałowe

Ten typ klimatyzatorów jest powszechnie spotykany w domach, hotelach i innych budynkach wielomieszkaniowych. Staje się coraz bardziej popularną opcją dla domów. Większość klimatyzatorów typu split to także pompy ciepła, które oferują funkcje ogrzewania i chłodzenia.

System dzielony dzieli system klimatyzacji na dwa pakiety lub terminale: Jednostka skraplająca znajduje się na zewnątrz budynku i obejmuje sprężarkę, skraplacz i wentylator skraplacza. Jednostka wyparna znajduje się wewnątrz i obsługuje chłodzenie i dystrybucję powietrza. Zwykle jest to prostokątna skrzynka montowana wysoko na ścianie wewnętrznej i zawiera wentylator cyrkulacyjny, zawór rozprężny i cewkę parownika. Rurki czynnika chłodniczego przechodzą przez ścianę między agregatem skraplającym a parownikiem.

Centralna klimatyzacja

Centralny system klimatyzacji to największy typ konwencjonalnego klimatyzatora. Podobnie jak system dzielony, system centralny składa się z dwóch jednostek – jednostki skraplającej i jednostki wyparnej – które są połączone ze sobą za pomocą przewodów czynnika chłodniczego.

Jednostka skraplająca jest dużą, pudełkowatą jednostką zewnętrzną, która zawiera sprężarkę, wężownice skraplające i wentylator kondensacyjny. Jednostka wyparna zwykle znajduje się w komorze (dużej centralnej komorze między piecem a systemem kanałów) twojego pieca. Oznacza to, że klimatyzacja korzysta z tego samego kanału i wentylatora dmuchawy, co system grzewczy. W komorze jednostka wyparna składa się z cewki parownika i zaworu rozprężnego.

Centralne klimatyzatory są zazwyczaj najskuteczniejszym rodzajem klimatyzatora do chłodzenia całych domów. Podczas instalowania nowego systemu centralnego należy przede wszystkim upewnić się, że rozmiar systemu jest odpowiedni dla twojego domu. Jeśli system jest zbyt duży, nie będzie działał dobrze i nie będzie odpowiednio osuszał powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest za mały, nie będzie odpowiednio chłodzić. Bardzo ważna jest również odpowiednia konserwacja centralnego systemu klimatyzacji .