remont

Zrób to sam vs zatrudnij profesjonalistę

Wielu właścicieli domów lubi samodzielne remonty i naprawy domów. Jeśli planujesz projekt i rozważasz trasę „zrób to sam”, oto kilka porad, które mogą pomóc w twoich planach.

Czy posiadasz niezbędne umiejętności?

Zastanów się dokładnie nad własnymi umiejętnościami i zdolnościami. Podczas gdy wiele dzisiejszych produktów do majsterkowania jest zaprojektowanych tak, aby ułatwić pracę majsterkowiczom, inne projekty będą wymagały specjalistycznych umiejętności. Oglądanie, jak coś zostało zrobione w programie telewizyjnym, to nie to samo, co posiadanie praktycznego doświadczenia. Wchodzenie ponad głowę może w końcu kosztować więcej pieniędzy i frustracji niż zatrudnienie profesjonalnej pomocy w pierwszej kolejności.

Potrzebujesz pozwolenia na budowę?

Zazwyczaj każdy remont, który zmienia strukturę domu, wymaga pozwolenia na budowę wydanego przez gminę. Oznacza to również inspekcje prac w odpowiednim czasie, aby upewnić się, że prace są zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi. Pamiętaj, aby uzyskać zezwolenie, jeśli go potrzebujesz. Pamiętaj, że ktoś, kto chce kupić Twój dom w przyszłości, może zapytać o prace remontowe i poprosić o weryfikację, czy praca została wykonana w celu zakodowania.

Czy masz czas?

Remont lub znaczące projekty naprawy domu mogą wymagać dużo czasu. Jeśli praca zakłóca Twoją codzienną rutynę (np. remont kuchni/łazienki) lub naraża Twój dom na działanie warunków atmosferycznych (np. projekty dachowe, renowacja powierzchni zewnętrznych), opóźnienia mogą być prawdziwym problemem. Więc zanim zdecydujesz się zrobić to sam, bądź realistą, ile czasu zajmie praca, a także swoją zdolność i chęć zainwestowania tego czasu. Jeśli nie masz czasu, nie zaczynaj pracy.

Nie masz czasu lub umiejętności. Wejdź na duer.pl i zleć remont fachowcom.

Czy masz narzędzia i sprzęt?

Oszczędzanie pieniędzy przez robienie tego samemu może być łatwo podważone, jeśli musisz rozłożyć setki dolarów na narzędzia i sprzęt. Wynajem jest zawsze opcją, ale koszty mogą również szybko się sumować, jeśli wykonujesz pracę w wolnym czasie. Więc kiedy opracujesz budżet „zrób to sam”, uwzględnij realistyczne koszty zakupu lub wynajmu narzędzi i sprzętu.

Co sądzi o tym reszta Twojego gospodarstwa domowego?

Bycie majsterkowiczem jest wspaniałe – o ile wszyscy w Twoim domu podzielają Twój entuzjazm. Nic nie podważa projektu „zrób to sam” szybciej niż zdenerwowanie rodziny, gdy jej normalna rutyna zostanie zakłócona. Więc przedyskutuj to ze wszystkimi z wyprzedzeniem i upewnij się, że masz za sobą zespół!

Jeśli robisz to sam, aby zaoszczędzić pieniądze – uzyskaj drugą opinię, aby mieć pewność, że oszczędzasz

Jeśli głównym powodem, dla którego robisz to sam, jest oszczędność pieniędzy, porozmawiaj z wykonawcą, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Doświadczony renowator lub wykonawca handlowy może być w stanie zasugerować sposoby obniżenia kosztów projektu przy jednoczesnym korzystaniu z profesjonalnych usług tam, gdzie brakuje Ci czasu lub umiejętności. Możesz również zaoszczędzić, wykonując samodzielnie prace wykończeniowe, takie jak malowanie lub tapetowanie, pozostawiając bardziej złożone prace profesjonalistom.