jak urządzić kuchnie

Jak urządzić kuchnię – 7 zasad

Nowe kuchnie są poważną inwestycją i mogą całkowicie zmienić Twoje życie. Po dokładnym zaplanowaniu możesz stworzyć wymarzoną kuchnię, która będzie nie tylko świetnie wyglądać, ale także będzie praktyczna. Oto nasze wskazówki dotyczące planowania nowej kuchni!

7 zasad Jak urządzić kuchnię

 1. Jak chcesz korzystać z kuchni?

  Czy chcesz, aby Twoja kuchnia była miejscem towarzyskim, które możesz wykorzystać do rozrywki? Czy widzisz, jak dzieci bawią się i odrabiają lekcje, czy może chcesz je wykorzystywać wyłącznie jako kuchnię z jadalnią? Jeśli chcesz wykorzystać swoją kuchnię jako wielofunkcyjną przestrzeń, włącz różne strefy, aby oddzielić pracę domową od przygotowywania posiłków.

  Uważnie rozważ również materiały, których używasz w kuchni. Jeśli lubisz gotować, wybierz blat, który nie wymaga konserwacji i jest nieporowaty – nie wybieraj marmuru, ponieważ będziesz musiał go stale czyścić!

 2. Zaplanuj praktyczny układ

  Większość układów kuchennych może przyjąć trójkąt roboczy, który jest trzypunktowym przewodnikiem do umieszczenia zlewu, lodówki i kuchni. Ta praktyczna zasada działa dobrze i polega na utrzymywaniu najczęściej używanych obszarów kuchni w wystarczająco dużej odległości od siebie.

  Najlepiej, jeśli trójkąt powinien mieć w sumie nie więcej niż 7 metrów odległości, ale nie mniej niż 3,6 metra, aby zapewnić dużo miejsca na przygotowywanie posiłków między urządzeniami. Staraj się trzymać trójkąt roboczy z dala od miejsc o dużym zasięgu, szczególnie jeśli masz małe dzieci biegające po kuchni!

  Trzymaj zmywarkę w pobliżu zlewu, a także upewnij się, że kosz znajduje się blisko zmywarki – znacznie ułatwi to czyszczenie. Na koniec pozostaw co najmniej 30 cm po każdej stronie kuchenki, aby umożliwić przygotowanie żywności i miejsce na pozostawienie garnków.

 3. Pozostaw dużo miejsca między segmentami

  Pozostaw co najmniej 90 cm za szafkami, aby mieć wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie otworzyć szuflady i drzwi szafy – najlepiej byłoby to 1,2 metra, jeśli masz miejsce.

  Ostrożnie rozważ proporcje swojego pokoju. Na przykład nie upieraj się na małej wyspie, jeśli naprawdę nie masz miejsca – nie będzie wyglądać dobrze i zepsuje Twoją kuchnię. Istnieje wiele świetnych alternatyw, takich jak półwysep, umieszczenie wyspy pod ścianą lub piękny stół kuchenny, który można przenieść.

 4. Czy masz wystarczająco dużo różnego rodzaju szafek?

  Zaplanuj dokładnie to, co musisz mieć w kuchni i upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w szafce, a także odpowiedni rodzaj szafek i szuflad. Wybierz wiele szerokich szuflad na garnki, a nawet talerze.

  Zamiast zawieszania szafek na ścianie, zastanów się nad jedną ścianą z szafkami od podłogi do sufitu i pozostaw resztę ściany wolną, pomoże to z liniami witryny i sprawi, że twoja przestrzeń będzie większa.

  Wybierz kombinację szafek i szuflad. Rozważ spiżarnię lub spiżarnię, która może obejmować zarówno tradycyjną wolnostojącą spiżarnię, jak i wąską wysuwaną spiżarnię zintegrowaną z wysoką szafką.

 5. Zaplanuj oświetlenie

  Oświetlenie jest tak ważne w kuchni i coś, o czym często myślimy w późniejszym etapie po wyborze kuchni. Ale powinieneś wcześniej opracować plan oświetlenia, ponieważ starannie dobrane światło może naprawdę poprawić wygląd Twojej kuchni.

  Lampy wiszące wyglądają świetnie, wisząc nad wyspą lub stołem jadalnym, ale upewnij się, że nie są zbyt duże i ostatecznie dominują i utrudniają widoczność.

  Większość ludzi stosuje reflektory punktowe, ale częstym błędem jest zbyt mała liczba. Zaplanuj, aby reflektory były w odległości 1 metra od siebie i 1,5 metra od ściany i umieść światła na ściemniaczu, abyś mógł zmieniać oświetlenie w ciągu dnia. Jeśli Twoja kuchnia jest duża, rozważ umieszczenie reflektorów na 2-3 różnych obwodach, abyś mógł rozświetlić osobne strefy w kuchni.
  Taśmy LED to świetny pomysł na szafki ścienne i podłogowe, które nadają ultra nowoczesny wygląd. Jeśli chcesz uzyskać bardziej miękki wygląd, wybierz lampy pod szafkami, które rozjaśnią ciemne rogi. Oświetlenie pod szafkami tworzy wieczorem nastrojowe oświetlenie, jeśli zabawiasz przyjaciół i rodzinę.oświetlenie w kuchni

 6. Rozważ zmianę ogrzewania

  Jeśli przeprowadzasz remont na pełną skalę, to świetny czas, aby zainstalować ogrzewanie podłogowe.
  Ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż konwencjonalne grzejniki, biorąc pod uwagę wymaganą niższą temperaturę.

  Ogrzewanie podłogowe zwolni miejsce na ścianie, gdzie wcześniej były grzejniki. Płytki najlepiej przewodzą ciepło do ogrzewania podłogowego, ale w większości sprzedawanych podłóg drewnianych można również stosować do ogrzewania podłogowego.

  Jeśli nie chcesz ogrzewania podłogowego, zastanów się nad położeniem grzejników. Trzymaj je w pobliżu jadalni, a nie na środku kuchni. Jeśli nie masz dużo miejsca na ścianie, rozważ zainstalowanie wysokich grzejników ściennych, aby uzyskać nowoczesny wygląd.

 7. Zastanów się ile punktów elektrycznych potrzebujesz?

  Zastanów się, jakich urządzeń używasz regularnie i upewnij się, że gniazdka znajdują się we właściwym miejscu.

  Upewnij się, że punkty elektryczne są rozmieszczone w kuchni, aby nie było zbyt wielu skupionych urządzeń. Szafki blatowe są obecnie popularnym wyborem, w którym możesz ukryć swoje punkty elektryczne i urządzenia ukryte za szafką, gdy ich nie używasz.

jak dobrze urządzić kuchnie?

Dobrze urządzić kuchnię

Dobrze zorganizowana kuchnia pomoże Ci gotować tak wydajnie, jak to możliwe i zmarnować mniej żywności.

Przykład aranżacja kuchni nowoczesnej

Prawdopodobnie słyszałeś o trójkącie roboczym w kuchni, trójkątnym układzie między lodówką, piekarnikiem i zlewem, który ułatwia kucharzowi poruszanie się po kuchni. Niezależnie od tego, czy Twoja kuchnia jest zgodna z tym ideałem, warto pomyśleć o kuchni w kategoriach stref pracy : przechowywania żywności, przechowywania naczyń, czyszczenia (zlew i zmywarka), strefy przygotowywania i gotowania. Przechowuj przedmioty zgodnie z odpowiednią strefą. Jeśli masz skłonność do gotowania posiłku przez więcej niż jedną osobę, możesz utworzyć drugą strefę przygotowawczą. Alternatywnie możesz dodać strefę pieczenia lub inne strefy specjalne, aby wszystko było zorganizowane i przechowywane we właściwych miejscach.