Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży auta do skupu?

Skup aut to doskonały sposób na pozbycie się swojego starego pojazdu i zyskanie solidnego zastrzyku gotówki. Nie trzeba bowiem szukać prywatnego kupca, co nieraz trwa bardzo długo. Specjalizujące się w tym firmy przyjmują samochód niemal od ręki. No właśnie – niemal. Sprawdź, jakie dokumenty powinieneś mieć ze sobą, aby sprzedać pojazd w skupie.

1. Dokumenty tożsamości 

Dla pracowników warsztatu ważna jest weryfikacja tożsamości sprzedającego. Wymaga tego prawo i pozwala ograniczyć liczbę nieuczciwych transakcji. Dlatego lepiej nie zapomnieć wziąć ze sobą jakiegoś świadectwa potwierdzającego tożsamość, jak np. dowód osobisty czy paszport. W rzadkich przypadkach może być też potrzebne prawo jazdy. 

Bez dokumentu tożsamości nie odbędzie się żadna sprzedaż, ponieważ nikt nie chce narażać się na nieprzyjemności związane z łamaniem prawa. 

2. Karta pojazdu 

Oprócz weryfikacji osoby trzeba jeszcze zweryfikować pojazd. Odbywa się to przede wszystkim za pośrednictwem tak zwanej karty pojazdu. To niewielka książeczka zawierająca dane samochodu i właściciela, parametry techniczne oraz potwierdzenie rejestracji. Dokładnie tych informacji potrzebuje profesjonalny skup aut. Poznań nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem – tutaj również pracownicy będą wymagać okazania karty pojazdu. 

Co zrobić w sytuacji, gdy dokument uległ zniszczeniu lub zgubieniu? Wówczas należy zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji urzędu miasta i złożyć wniosek o wydanie wtórnika wraz z oświadczeniem o przyczynie utraty oryginału. Kopia zostanie sporządzona w ciągu maksymalnie 30 dni. Aż do tego momentu nie warto udawać się ze swoim pojazdem do skupu, ponieważ nie zostanie przyjęty. 

3. Umowa kupna/sprzedaży 

Zdarza się, że niektóre samochody nie zdążą zostać przerejestrowane, a ich właściciel już chce je sprzedać. Na szczęście nie trzeba czekać aż do momentu dopełnienia formalności. Wystarczy wziąć ze sobą umowę kupna/sprzedaży, dzięki której wzięło się auto w swoje posiadanie. Znajdują się w niej szczegóły dotyczące transakcji oraz ogólne warunki użytkowania. Na tej podstawie pracownicy warsztatu określą, czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Polecamy przy okazji dokładne czytanie wszystkich klauzul zawartych w umowie przed jej podpisaniem. Może się bowiem okazać, że przez nie sprzedaż auta do skupu nie będzie możliwa aż do czasu przerejestrowania. 

4. Historia serwisowa 

Nie jest ona najważniejsza i prawdopodobnie nikt w szrocie jej nie zażąda. Mimo to warto mieć ją ze sobą jako dowód stanu technicznego samochodu. Historia serwisowa zawiera bowiem szereg informacji dotyczących przeprowadzonych napraw, wymianie lub regeneracji poszczególnych elementów, przeglądach technicznych itp. Dzięki temu pracownicy będą w stanie lepiej oszacować prawdziwą wartość auta, co w wielu przypadkach podniesie jego cenę. 

W kwestii takiej, jak skup aut Bydgoszcz oraz Poznań mają dostęp do szczególnie korzystnej oferty dzięki firmie Scrabcar. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z jej przedstawicielami, aby dowiedzieć się więcej o proponowanych warunkach sprzedaży.