Jak odpowietrzyć grzejnik

Mówi się, że umiejętność odpowietrzania kaloryfera to jedna z pięćdziesięciu rzeczy, które pokazują, że jesteś pełnoprawnym dorosłym – również na liście posiadasz własną kosiarkę i potrafisz oddzielić „najlepsze ręczniki” od „codziennych ręczników”. Możemy nie być w stanie udzielić porady dotyczącej kosiarki lub najlepszych wskazówek dotyczących ręczników, ale z pewnością możemy nieco ułatwić proces odpowietrzania grzejników.

Należy to robić przynajmniej raz w roku, aby zapewnić optymalną pracę systemu grzewczego. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nadszedł czas, aby sprawdzić, czy grzejniki działają skutecznie, w sam raz na zimę! Zapraszam również do artykułu jak odpowietrzyć grzejnik na stronie Duer.pl, tak naprawdę to oni mnie zainspirowali do dzisiejszego tematu.

Co zrobić gdy grzejnik jest zimny?

Najczęstszą skargą, jaką ludzie stwierdzają, jest to, że spód chłodnicy jest gorący, a górna chłodna. Powietrze i gaz mogą zostać uwięzione w systemie, powodując zimne punkty, co powoduje zarówno kosztowne, jak i marnotrawstwo, korzystanie z powietrza uwięzionego w środku.


Ten problem można rozwiązać po prostu przez odpowietrzenie chłodnicy. Jeśli masz więcej niż jeden grzejnik, dobrym pomysłem jest odpowietrzenie wszystkich jednocześnie.
Przed rozpoczęciem upewnij się, że ogrzewanie zostało wyłączone. Gdy chłodnica ostygnie, zlokalizuj otwór wentylacyjny, który znajduje się w górnym rogu.


Za pomocą klucza chłodnicy obróć go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara o około jedną czwartą kierunku, aby umożliwić ujście powietrza. (Klucz do grzejnika powinien być dołączony do grzejnika, ale jeśli nie możesz go znaleźć, Twój lokalny market budowlany będzie go miał.)

Kiedy powietrze jest wypuszczane, powinieneś usłyszeć słaby syk, wtedy chłodnica zacznie przeciekać przez otwór wentylacyjny. Miej pod ręką szmatkę i dzbanek, aby złapać wodę i wytrzeć chłodnicę do czysta. Wystarczy zebrać trochę wody przed ponownym zamknięciem zaworu.


Powinieneś sprawdzić manometr na swoim kotle. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, należy je uzupełnić. Możesz to zrobić za pomocą dźwigni lub dotknij kotła zwanego pętlą napełniania. Instrukcja kotła pokaże Ci, jak to zrobić. Jeśli się nagrzewa, praca jest wykonana.


To prawie wszystko! Po ponownym włączeniu ogrzewania grzejnik powinien zacząć się normalnie nagrzewać. Jeśli okaże się, że grzejniki wymagają częstego odpowietrzania, może to oznaczać usterkę systemu i należy wezwać inżyniera ogrzewania.

Podsumowanie

1. Wyłącz ogrzewanie. 

2. Za pomocą klucza do grzejników otwórz zawór. 

3 Obróć klucz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż usłyszysz syczenie. 

4. Przed zamknięciem zaworu upewnij się, że woda jest czysta. 

5. Sprawdź ciśnienie na kotle, uzupełnij jeśli jest za niskie. 

6. Odpowietrz grzejniki co najmniej raz w roku.