Cięcie metalu krok po kroku czyli niezbędnik złomiarza

Rozcinanie kawałków metalu to trudne zadanie, które wymaga odpowiedniego, efektywnego sprzętu. Jednym z popularnych rozwiązań jest korzystanie z palnika gazowego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów palników, reduktorów gazowych, czy też rozmaitych akcesoriów. Jak wybrać dobry sprzęt do cięcia metalu? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu!

Palnik do cięcia metalu – jaki rodzaj wybrać?

Każdy spośród rozmaitych rodzajów palników przeznaczony jest do konkretnych zadań. Niektóre narzędzia mogą służyć do precyzyjnego spawania blach, inne do cięcia metalu, zaś jeszcze inne do łączenia ze sobą dwóch materiałów poprzez zgrzewanie. Osoby, które poszukują palnika do cięcia metalu, zdecydowanie powinny zdecydować się na zakup palnika plazmowego. Główną zaletą tego typu urządzeń jest bardzo duża skuteczność pracy, także podczas obróbki naprawdę grubych, wytrzymałych materiałów. Zasada działania palnika plazmowego polega na topieniu metalu oraz jego usuwaniu przy pomocy wytwarzanego łuku elektrycznego, który oddziela elektrodę nietopliwą od przecinanego materiału. Profesjonalny palnik gazowy umożliwia pracę z różnymi metalami, w tym między innymi z aluminium, stalą, żelazem, mosiądzem, a nawet wyjątkowo odpornym tytanem.

Jakie dodatkowe narzędzia są potrzebne do cięcia metalu palnikiem?

Cięcie metalu przy pomocy palnika plazmowego wymaga zaopatrzenia się w kilka dodatkowych narzędzi i akcesoriów, umożliwiających efektywną pracę. Do tego grona zaliczyć możemy między innymi dobór odpowiedniego reduktora gazowego, czy specjalistycznych, odpornych, a zarazem zapewniających pełne bezpieczeństwo węży. W samej kwestii wyboru reduktorów istnieje kilka rozmaitych rozwiązań, przeznaczonych do użytku domowego, jak i w pełni profesjonalnego. Co więcej, w sprzedaży znajdują się nawet specjalne reduktory gazowe, które umożliwiają zasilanie palnika gazem pochodzącym bezpośrednio z sieci miejskiej. Nie bez znaczenia będzie dobór właściwego gazu plazmowego, który poradzi sobie z przecięciem konkretnego rodzaju materiału. Nowoczesne palniki mogą korzystać z różnych odmian gazu, dzięki czemu są wyjątkowo praktyczne, ponieważ możemy wykorzystać je do cięcia niemal każdego materiału. W codziennej pracy pomocne mogą okazać się także dodatki akcesoryjne, takie jak łączniki, części zamienne, czy produkty służące do ochrony osobistej.

Cięcie metalu palnikiem plazmowym – jaki gaz należy wybrać?

Do przecinania metali za pośrednictwem palnika plazmowego zwykle wykorzystuje się zwyczajne powietrze, tlen, azot lub mieszankę argonowo-wodorową. Każde z rozwiązań posiada szeroką gamę zastosowań, ściśle uzależnioną nie tylko od samego materiału, ale także od jego grubości. Tlen i powietrze doskonale sprawdzają się w przypadku cięcia stali czy aluminium. W przypadku grubszych i nad wyraz wytrzymałych blach warto zaopatrzyć się w mieszankę argonowo-wodorową, która umożliwia spalanie gazu w najwyższej temperaturze, usprawniając w ten sposób proces cięcia. Dzięki temu możliwe jest rozcinanie nawet bardzo grubych i wytrzymałych elementów metalowych, w tym nawet konstrukcji hal przemysłowych. Poszczególne odmiany gazów plazmowych posiadają swoje ściśle określone właściwości, takie jak szybkość cięcia, czy dokładność i precyzja.

Przecinanie metali przy pomocy palnika gazowego – przewodnik krok po kroku

Cięcie metali palnikiem gazowym to w praktyce proces, który polega na podgrzaniu materiału do bardzo wysokiej temperatury, sięgającej nawet 2000 stopni Celsjusza. W takich warunkach metal zwyczajnie ulega zapłonowi i wypala się, tworząc szczelinę w wyznaczonym miejscu cięcia. Do efektywnego rozcinania metalu poza samym palnikiem plazmowym konieczny jest odpowiedni reduktor gazu, złączki, czy też zawory. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór gazu w zależności od materiału i jego właściwości. Szerzej o tej kwestii wspominaliśmy w poprzednim akapitu. Warto również pamiętać, że cięcie metali palnikiem gazowym jest stosunkowo niebezpiecznym procesem, dlatego nie zaleca się stosowania tego rodzaju narzędzi osobom, które nie posiadają odpowiednich uprawnień oraz doświadczenia.