Rachunkowość w Krakowie

Współpraca z rzetelnym biurem rachunkowym może umożliwić firmie ekspansywny rozwój. W sytuacji gdy właściciel powierza sprawy księgowe, czy kadrowe specjalistom z zewnątrz, sam może skupić się na tym, by jego przedsiębiorstwo rosło w siłę.

Dobre biuro rachunkowe Kraków posiada bardzo szeroki zakres usług i może działać zarówno z dużymi firmami, jak i osobami, które dopiero startują w biznesie i chcą założyć pierwszą działalność.

Zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe

Do najpopularniejszych usług, które oferują profesjonalne biura rachunkowe należy kompleksowa księgowosć Kraków oraz obsługa kadrowa.

Pracownicy biura zajmują się m.in.:
– prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów
– przygotowaniem deklaracji na potrzeby ZUS oraz US
– sporządzaniem rocznych sprawozdań
– ewidencjonowaniem środków trwałych
– opracowaniem raportów na potrzeby wewnętrzne, np. bilansu zysków i strat

Poza tym do biurach rachunkowego można również delegować wszystkie sprawy kadrowe. Fakt, że nie trzeba zatrudniać w ramach etatu osób zajmujących się sprawami HR, niesie za sobą spore oszczędności. Do zadań pracownika biura rachunkowego należeć będzie:
– przygotowanie listy płac
– koordynowanie czasu pracy (wnioski urlopowe, zasiłki)
– prowadzenie teczek osobowych
– wydawanie dokumentacji finansowej pracownikom (zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, paski płacowe)

W biurze rachunkowym klienci mogą także liczyć na bieżące doradztwo w zakresie optymalizacji podatkowej, czy zawierania nowych umów kredytowych. To szczególnie ważne, gdy przepisy podatkowe zmieniają się kilka razy w roku. Fakt, że przedsiębiorca nie musi śledzić zmian na bieżąco, jest dla niego dużym ułatwieniem.

Biuro z doświadczeniem, czy nowicjusze – co wybrać?

Choć rynek szybko weryfikuje firmy zajmujące się obsługą księgowością i doradztwem podatkowym, warto powierzyć swoje sprawy, biuru o ugruntowanej pozycji na rynku.

Do największych zalet współpracy z taką instytucją należeć będzie prócz bogatego doświadczenia świetna organizacja czasu pracy i relacji z klientami.

W dużym biurze najczęściej każdy klient ma swojego opiekuna, który prowadzi jego sprawy i zna specyfikę branży. Dzięki temu wzajemne relacje pozostają na wysokim poziomie i są pełne zaufania.

Na co zwracać uwagę podczas szukania biura rachunkowego?

Szukając biura rachunkowego, warto sprawdzić, jakie opinie na jego temat mają inni klienci. Solidne biuro rachunkowe Kraków będzie polecane przez innych przedsiębiorców nie tylko oficjalnie, np. w internetowych opiniach, ale także tzw. drogą pantoflową.

Trzeba też zwracać uwagę na to, jak wygląda kontakt z biurem. Czy faktury trzeba przywozić osobiście, czy biuro dysponuje programem do wymiany dokumentacji online? To nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy.

Przed podpisaniem umowy z biurem ważne jest, by sprawdzić kwalifikacje pracowników. Klient ma prawo zapytać o to, jakie wykształcenie kierunkowe oraz kursy ukończyli księgowi pracujący w biurze. Każde biuro musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC (ustawowo do 10 000 euro). Warto sprawdzić, czy korzysta z dodatkowej polisy, która rozszerza zakres ochrony.

Powierzenie swoich finansów oraz danych pracowniczych zewnętrznej firmie, nie może zadziać się przypadkiem. Dane, w których posiadanie wchodzi biuro rachunkowe, to często najcenniejsze firmowe zasoby. Dlatego też bardzo ważne jest, by dokonać wyboru księgowych po rzetelnej analizie rynku.