Klimatyzacja mini split

Mini-split lub klimatyzator bezkanałowy to urządzenie, które może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać dom. Ale w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu klimatyzacji lub ogrzewania, mini-split oferuje „sterowanie strefowe”. 

Podczas gdy tradycyjny system ogrzewania i chłodzenia można włączać i wyłączać, każdą jednostkę wewnętrzną minisplit można ustawić na inną temperaturę. Każda jednostka wewnętrzna wymaga doprowadzenia do niej tylko kilku mniejszych przewodów zamiast dużych kanałów.

Oprócz większej kontroli nad temperaturą w całym domu, mini-split jest zwykle bardziej wydajny niż tradycyjne klimatyzatory. A po przełączeniu w tryb ogrzewania są od 2 do 4 razy bardziej wydajne niż piec, listwa przypodłogowa lub kocioł. 

W tym artykule wyjaśnimy, jak działają minisplit, przyjrzymy się ich zaletom i wadom oraz odpowiemy na często zadawane pytania dotyczące tych wysokowydajnych urządzeń grzewczych i chłodzących. 

Jak działa minisplit?

Pod wieloma względami mini-split działa podobnie jak tradycyjny system klimatyzacji. W trybie chłodzenia przenosi ciepło z wnętrza domu na zewnątrz. Różnica polega na tym, skąd wieje chłodne powietrze. 

W systemie z centralnym powietrzem chłodne powietrze wydostaje się z pojedynczego „urządzenia wentylacyjnego” (w zasadzie dużego wentylatora na strychu lub w piwnicy), a następnie nawiewa to chłodne powietrze do wszystkich kanałów w domu. Dla porównania, mini-split może nadmuchać chłodne powietrze z maksymalnie 6 oddzielnych central wentylacyjnych, dlatego mogą oferować kontrolę strefową.

Rodzaje mini-splitów

Liczba stref

Instalując minisplit, musisz wybrać, ile stref chcesz mieć w całym domu. Możesz zainstalować jedną jednostkę wewnętrzną, aby pokryć tylko jedno pomieszczenie lub strefę. Możesz też zainstalować pięć lub sześć jednostek wewnętrznych i zamienić cały dom w modułowy plac zabaw grzewczych.

Instalacja pojedynczej strefy jest idealna, jeśli dodajesz chłodzenie lub ogrzewanie do pomieszczenia, do którego kanały mają problem z dotarciem, do nowego domu lub przestrzeni zewnętrznej, takiej jak garaż lub warsztat. Możesz nawet rozważyć mini-zestaw DIY do tego rodzaju projektów.

Konfiguracja wielostrefowa zazwyczaj umożliwia podłączenie do sześciu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Każda jednostka wewnętrzna jest połączona z jednostką zewnętrzną cienkimi przewodami czynnika chłodniczego, zasilania i drenażu.

Gdzie można zamontować jednostkę wewnętrzną typu mini-split?

Ze względu na cieńsze rurki i połączenia kablowe, jednostki wewnętrzne w systemie mini-split mogą pracować w większej liczbie miejsc niż tradycyjne kanały wentylacyjne. 

Najbardziej typową jednostką wewnętrzną, jaką zobaczysz, jest jednostka naścienna. Są one zwykle montowane około 6 cali od sufitu w celu rozprowadzania chłodnego powietrza w dół, gdy cieplejsze powietrze będzie się unosić.

Poza naściennymi jednostkami wewnętrznymi mogą być:

 • Montaż na podłodze , do domów, w których okna, sufity lub inne elementy konstrukcyjne pomieszczenia uniemożliwiają łatwy montaż na ścianie
 • Podłogowy , do ścian o jeszcze mniejszej powierzchni użytkowej
 • Kaseta sufitowa, zapewniająca bardziej subtelny wygląd i lepsze rozprowadzanie powietrza w dół
 • Sufit podwieszany, aby uzyskać większy przepływ powietrza, ale także więcej hałasu

Korzyści z mini-splitów

Dzięki wycięciu kanałów i umożliwieniu każdej jednostce wewnętrznej wykonywania części pracy związanej z chłodzeniem, system mini-split zapewnia większą kontrolę nad tym, jak dokładnie chłodzić, ogrzewać i osuszać dom. Przyjrzyjmy się każdej korzyści.

Indywidualne sterowanie każdą jednostką wewnętrzną

Jednostkami wewnętrznymi w systemie mini-split można sterować za pomocą pilota, inteligentnego termostatu, a czasem aplikacji mobilnej. Zamiast ustawiać jedną temperaturę w całym domu, mini-podział pozwala na precyzyjne dostrojenie do takich rzeczy jak:

 • Członkowie rodziny, którzy nie zgadzają się co do właściwej temperatury
 • Pomieszczenia używane okazjonalnie, czy to w określonych porach dnia (sypialnie, biura), czy ogólnie (pokoje gościnne, strychy)
 • Nowe dodatki lub pokoje w domu, które nie mają kanałów
 • Pojedyncze pomieszczenia i obszary ze szczególnymi wyzwaniami związanymi z ogrzewaniem lub chłodzeniem (salony, piwnice)
 • Zapewnienie zwierzętom komfortu w jednym pokoju, gdy jesteś w pracy

Mini-split vs. centralna klimatyzacja

Obudowa do mini-splitów

Jak omówiliśmy powyżej, mini-split ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami. Te zalety obejmują: 

 • Większa kontrola nad temperaturą poszczególnych pomieszczeń i przestrzeni
 • Wyższa wydajność i mniejsze straty energii przez kanały
 • Możliwość ogrzewania domu do 4 razy wydajniej niż piec lub grzejnik listwowy
 • Możliwość osuszenia domu bez jego chłodzenia
 • Średnio czystsze powietrze

Sprawa dla centralnego AC

Mini-split nie jest dla każdego. Oto główne zalety centralnego powietrza:

 • Niższe koszty początkowe, jeśli chcesz schłodzić cały dom 
 • Mniej prac elektrycznych
 • Mniej natrętna estetyka