Dlaczego nie warto kupować tanich paneli słonecznych

W niektórych przypadkach pójście na skróty, jeśli chodzi o koszty, może być możliwe, ale z pewnością nie, jeśli chodzi o inwestowanie w panele fotowoltaiczne.

Inwestycja w fotowoltaikę to coś, co będzie się opłacać przez wiele, wiele lat, ale tylko wtedy, gdy użyjesz odpowiedniego instalatora fotowoltaicznego i nie będziesz oszczędzać na kosztach paneli, kupując gorsze, gorszej jakości. Biorąc pod uwagę potencjalne wady projektowe, które mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji energii słonecznej, oraz bezwartościowe gwarancje, tanie panele słoneczne po prostu nie są warte ryzyka, a oto 6 powodów, dla których:

  1. Mikropęknięcia – w wyniku złego obchodzenia się lub nieostrożnego transportu na panelach fotowoltaicznych mogą łatwo pojawić się mikropęknięcia, które mogą prowadzić do trwałych zwarć w panelach, a nawet mogą spowodować ich zapalenie.
  • Gorące punkty paneli – panele słoneczne o niższej jakości mogą powodować gromadzenie się ciepła i rozszerzanie się paneli, co może również powodować pękanie szkła panelu.
  • Rozwarstwianie – uważaj na panele importowane z Chin, które mogą nosić markę brzmiącą tak, jakby były wyprodukowane w Europie, podczas gdy w rzeczywistości są gorszej jakości i często cierpią na wnikanie wody i rozwarstwianie. Może to mieć znaczący wpływ zarówno na natychmiastową, jak i długoterminową produkcję energii słonecznej.
  • Złe gwarancje – jeśli kupujesz panele słoneczne od marki bez ugruntowanej reputacji, mogą one obejmować gwarancje, których prawdopodobnie nie będą honorować, zwłaszcza jeśli zbankrutowały i już nie istnieją!
  • Słabej jakości panele – pod koniec procesu budowy w testach elektroluminescencyjnych mogą zostać wykryte pęknięcia w ogniwach słabej jakości panelu. Możliwe jest również uszkodzenie tańszych paneli podczas transportu, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Każde uszkodzenie panelu słonecznego może spowodować powstanie niebezpiecznych gorących punktów, które znacznie zwiększają ryzyko ich zapalenia.
  • Nieprofesjonalna instalacja – firma, która nie poświęca czasu na prawidłową instalację paneli fotowoltaicznych, nieuchronnie spowoduje problemy w przyszłości. Od śrub, które nie zostały prawidłowo zamocowane, po wpusty kablowe, które nie są odpowiednio poprowadzone, zła instalacja nigdy nie będzie działać na twoją korzyść.

Na szczęście wszystkich wymienionych powyżej problemów można całkowicie uniknąć, po prostu wybierając doświadczoną firmę instalacyjną o dobrej reputacji.

Ponieważ panele słoneczne są tak znaczącą inwestycją, naprawdę nie opłaca się kupować tanich w nadziei, że przy mniejszej początkowej wypłacie zaoszczędzisz pieniądze. W rzeczywistości zwykle jest odwrotnie, a tanie panele niezmiennie kosztują właściciela domu nawet więcej, niż zapłaciłby, kupując wysokiej jakości panele od wysokiej jakości instalatora.